Share

Açlık Hissini Bastırmanın 9 Taktiği

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Özellike spor ve diyet evrelerinde açlık ve yemek hazzı, hepimizin en büyük problemi. Açlığınızı dindirmek ise aslında bir kaç sağlıklı adım ile çok kolay.

Guakomole!

Avokado içerikli bu yemek yağ dolu fakat hamburger gibi değil. İçerdiği yüksek yoğunluklu lipoproteinler yenildikten 3 saat sonrasına kadar doygunluk hissi veriyor. İş çıkışı yenebilecek bir öğün.

Karbonhidrata yüklen!

Genel kanı gün içinde saat ilerledikçe karbonhidrat tüketmenini büyük sıkıntı olduğu yönünde. Fakat Hebrew University of Jerusalem’in araştırmasına göre düşük olarak karbonhidrat alımı, sonradan öğüne patates sıkıştırmaktan daha efektif bir şekilde tokluk hissi veriyor. İnsülini dengeleyen, iyi kolestrolü yükselten ve kilo kaybını hızlandıran bu yöntemle, sağlıklı karbonhidratları yatmadan önce tüketmek bile mümkün.

Etli kahvaltı

Karbonhidratları geç saate bırakmanın dışında, sabah kahvaltısı için de önerimiz mısır gevreğinin yerini sosislerin alması. Missouri-Columbia Üniversitesi’nin araştırması yüksek proteinli kahvaltıların sabah sonrası tokluk hissi verdiğini söylüyor. Böylelikle kahvaltıyı es geçen, ya da yanlış gıdalar tüketen insanlara göre öğünlerde daha az yemek yemiş oluyorsunuz.

Kahve demek daha küçük porsiyonlar demek

Araştırmalara göre sabah kahvaltısında içeceğiniz bir adet kahve şeker, kanser ve bunama gibi hastalıklara karşı çok iyi sonuçlar veriyor. Bu bir kahveyi ikiye çıkarmak kilo vermenize de yarayacak. Avustralya’da yapılan araştırma sabah 2 kupa kahve içen insanların tokluk hissini yakaladıkları ve uzun süre kaybetmediklerini söylüyor.

Kendi işinizi kendiniz yapın

Zaman çok kıymetli. İşten çıkınca veya antrenman sonrasında insan pek hareket etmeyip yemeklerin önüne getirilmesini istiyor. Rahat bir şekilde sevdiğiniz diziyi izleyip karşısında yemek ideal gibi fakat aslında değil. Hazır bir tabaktansa kendi hazırladığınız şeyleri yemek sizi hem yerken hem sonrasında daha tok hissettirecek.

Elektronikleri kapatın!

‘Sleep’ isimli akademik periyodikte yayınlanan araştırmaya göre televizyon ve bilgisayarların yaydığı mavi ışık açlık hissini tetikliyor. İnsülin dengesini de bozan bu ışıklar uyku problemi de yaratıyor. Kapatın gitsin.

Yeşillik yiyin

Lifli gıdalar tüketmeye alışkın şekilde evrilmiş vücutlarımız var. Fakat işlenmiş gıdaları çok fazla tükettiğimiz için vücut dengemizi bozuyoruz. Lifli gıdaların vücudumuzda tetiklediği asetik asit tuzu, etkili bir açlık bastırıcı. Beyine gönderdiği sinyallerle tokluğu tetikleyen bu gıdalar yemek sonrası tatlı isteğinizi de kesecek.

Egzersiz

Niyete ters gelebilir. Sonuçta ne kadar kalori yakarsak vücut o kadar geri isteyecektir. Fakat Brigham Youth University’nin araştırmasına göre 45 dakikalık bir egzersiz yemeklere karşı verilen beyin tepkilerini etkiliyor ve açlık hissini bastırabiliyor.

Düzenli uyku

Günde 8 saatlik sağlıklı uykunuzu almamak kas gelişiminize zarar veriyor ve kardiyovasküler hastalıklara kapı açıyor. Aynı zamanda kilo dengenize de zarar. Araştırmalar uykularını alamayan bünyelerin dinlenmişlere göre daha fazla kalori tükettiklerini gösteriyor.