Share

Ağzından Düşmeyen Sigarasıyla Özdeşleşmiş 8 Kurgusal Karakter

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

 

Sigara içmenin sağlığa zararlarını 2014′te anlatmaya gerek yok herhalde, değil mi? İçenler de içmeyenler de bunun farkındalar. O yüzden her ne kadar geçirenlerin prensipleri bize uymuyor olsa da ortaya çıkan bu “Kapalı Alanda Sigara İçme” yasaklarına bir şey demiyoruz. Gerçekten de zehir en nihayetinde bu elimizde tuttuğumuz şey. Onu başkasına üfleme hakkımız pek yok.

Ama dumanı bize gelmeyecek şekilde bir ekranın ya da çizgi roman sayfalarının arkasından tüttüren karakterlere diyecek bir şeyimiz yok! Bir şeyi kabul edelim, yıllardır sigara içmenin havalı bir işlem olduğu gerçeği kabul ediliyor kurgusal semalarda. Ardı ardına sigara yakan karakterler hep tehlikeli oluyor, dikkat çekiyor. Hiçbir şey değilse, ilginç gözüküyor. Biz de bu karakterleri bir listeleyelim dedik. İlla ki unuttuklarımız vardır. Sen de onları yorumlarda belirt, olur mu?

Hazırsan başlayalım!

 

Bender

Bender

Tam ismiyle Bender Bending Rodriguez’in içtiği şey sigara değil, puro, biliyoruz. Ama bizim bu listeyi oluştururken birincil bir kuralımız oldu: Eğer karakteri Google’da arattığımızda, ilk olarak karşımıza sigara tüttüren bir resmi çıkıyorsa, kendisinin listede yeri vardır. Bender’ın da neredeyse bütün resimleri ağzında puro, elinde birayla. Açıklaması da samimi ve netti kendisinin. Fry “Neden alkol içiyorsun?” dediğinde “Yakıt pillerimi şarj ediyor” demişti Bender. “E peki purolar?” demişti Fry. “Beni cool gösteiryorlar”. Açık. Sarih.

 

Cigarette Smoking Man

Cigarette-Smoking-Man (1)

E yani. The X Files’ın en ikonik karakterlerinden biri olan Cigarette Smoking Man ile çok şey yazılıp çizildi zaman içerisinde. İlla ki bir yerlerde duymuşsundur bu efsanevi rolü oynayan aktörün aslında diziye figüran olarak katıldığını, gerçek hayatta kesinlikle sigara içmediğini ve dizideki o içtikerinin herbal sigaralar olduğunu… Kendisini bu listeye almamak hakikaten olmazdı. Yani baksana, adamın ismi Sigara İçen Adam, nasıl koymayalım listeye?

 

Cruella De Vil

Cruella-de-Vil (1)

Karını ve doğmamış çocuklarını ölümden korumak adına karanlık tarafa geçersin? Tamam. Dünyaya hükmetmek için bir yüzük yaratır, onun peşinde savaşlar yaparsın? O da tamam. Kendinin de dahil olduğu mutant ırkının üstünlüğünü sağlamak için şiddete başvurman gerektiğini düşünmektesindir, ona da kabulüz. Ama küçük köpek yavrularını kürk yapmak için çalmaya çalışmak bambaşka bir pespayelik gerektirir. Cruella De Vil bu seviyeye düşüyordu, ağzından da sigarasını hiç düşürmeden.

 

Don Draper

Don-Draper (1)

Aslında buraya Mad Men’den herhangi bir karakteri koyabilirdik. Gerçekten. 60′larda, henüz insanların sigarayı kanserle bağdaştırmaya yeni yeni başladığı dönemde geçen dizide hemen hemen her karakter sıklıkla sigara içiyor. Öyle ki, dizinin bir bölümünü baştan sona izleyip, içinden bir sigara yakmayı geçirmemek neredeyse mümkün değil. Ama bir karakteri koymamız gerekiyordu buraya, onun için de Don Draper’ı seçtik. Ne de olsa dizinin sembolü de, yüzü de kendisi.

 

Jesse Custer

Jesse-Custer

Aynı Mad Men gibi, Preacher’da alakalı alakasız herkesin sigaraları ardı ardına yaktığı bir çizgi roman serisi. Tulip, Cassidy, Amy… Aynı Preacher’ın sırtını yasladığı kovboy filmleri gibi. Ama Jesse’nin sigaraları bir başkadır. Tanrı’yı bulup hesap sorma derdinde olan Custer’ın hemen hemen her kilit anda iki dudak arasına yerleştirdiği sigarası genelde “Of, ağır laf geliyor şimdi” dedirtir size. Karizma fışkırtan anıların habercisidir.

 

John Constantine

John-Constantine

İşte burada biraz farklı bir noktaya geliyoruz. Aynı Custer gibi, Constantine de fosur fosur sigara içerdi ve bunların her birini havalı anların öncesinde yapardı. Fakat Custer’ın aksine, hatta listedeki diğer tüm karakterlerin aksine Constantine sigara tiryakiliğinin bedelini katmer katmer ödedi, zira kendisi cidden akciğer kanseri oldu. Her ne kadar kanseri yendiyse de, sigara içmenin karanlık tarafını da gösterdiği için bizim saygımızı kazanıyor kafadan.

 

Man With No Name

A-Man-with-No-Name

Size bu listeyi hazırlarken öğrendiğim ilginç bir bilgi vereyim, Sergio Leone’nin Dolar üçlemesinde gördüğümüz bu efsanevi karakterin sık sık sigara içmesinin Clint Eastwood tarafından önerildiğini biliyor muydunuz? Çok uçuk bir şey değil, muhtemelen aklınıza getirmişsinizdir. Peki Eastwood’un aslında çok sert bir sigara karşıtı olduğunu biliyor muydunuz? Öyle herbal falan da takılmamış, hiç sevmemesine rağmen fosur fosur sigara içmiş sette Eastwood. Hatta kimilerine göre o meşhur göz kısmalarının sebebi de dumandan rahatsız oluyor olması. Vay arkadaş!

 

Rick Blaine

Rick Blaine

Aslındaburaya sadece Rick Blaine’i almadık. Yani, tamam, Casablanca tarihin en önemli filmlerinden biri, Rick Blaine de ismini bilmeseniz de fotoğrafını tanıyabileceğin nadir karakterlerden. Ve gerçekten de elinde tuttuğu sigarayla özdeşleşmiş birisi. Fakat biz buraya, listemizin sonuna Rick Blaine üzerinden tüm noir karakterlerini almak istedik; özellikle de Humphrey Bogart’ın geniş film yelpazesini. Bogart’ın sesi bile sık sigara içmekten kaynaklanan bir hırıltıya sahipti, aynı hayatının aşkı Lauren Bacall gibi…