Share

Dünyanın En Zengin 7 İnsanından 7 Sır

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Dünyanın en zengin insanlarının başarı sırlarını paylaşması ne kadar şaşırtıcı olsa da onlar bundan hiç rahatsız değiller. Çünkü onlar dünyanın en zengin insanları.
Eğer dünyadaki milyarderlerin “ticari sırlarını” öğrenmek istiyorsanız biraz kulak vermeniz yeterli.

Çünkü onlar öğrendiler; büyük riskler aldılar ve hatalar yaptılar. Belki de bu hatalardan sadece onlara değil bizlere de dersler çıktı.

bill-kapak

1. Bill Gates, Microsoft’un kurucusu
Büyümekten korkmayın. Bill Gates, 1975 yılında Microsoft’da ‘Her evde ve her masada bilgisayar’ sloganıyla nasıl bir büyüme vaadettiklerinden kendilerinin bile farkında olmadıklarını ve her zaman ‘Tanrım, büyümeyi iki katına çıkarabilecek miyim?’ diye düşündüğünü söylüyor. Açıkçası Gates’e göre bir şirketi büyütmek, mega şirket olmaya çalışmaktan ziyade tutkuya, vizyona ve bunlar için gerekli araçlara ihtiyaç duyuyordu.

steve-jobs

2. Steve Jobs, Apple’ın kurucusu
“Zengin olarak ölmek benim için önemli değil. Benim için önemli olan, geceleri yatağıma harika bir şey başardık diyerek girmek.” Bu sözler Jobs’un en ünlü sözleri ve belki de verebileceği en iyi tavsiyeleriydi. Gates gibi Jobs da dünyayı daha güzel bir hale getirmek istiyordu ve bunun için zenginliğe önem vermeden ve bu vizyonunu kaybetmeyerek devam etmesi çok önemli bir nokta oldu.

sylvester-stallone

3. Sylvester Stallone, aktör, yazar ve yönetmen
“Ben dünyadaki en zengin, en zeki ya da en yetenekli kişi değilim. Başarılı oldum, çünkü devam etmekten hiç vazgeçmedim.” Stallone’nin başlangıç noktasına bakarsak, hiçkimse onun ünlü ve başarılı olacağına inanmıyordu. Yazarlık , yönetmenlik ve Rocky’de başrol oyunculuğundan önce sadece tek deneyimi olmuştu; düşük bütçeli bir porno filmde rol almak. Rocky uzun zamandır tek bir olumsuz eleştiri almamış ender kült filmlerden biridir. Stallone bugün hala bu başarıyla devam ediyor ve onu bu başarıya götüren şeyin özveri olduğunu söylüyor.

4. Aliko Dangote, iş adamı
“Eğer hırs yoksa, hayat da olmamalı.” Bu ilk başta size çok sert gelebilir fakat insanları diğer canlılardan ayıran dürtülerden birini Dangote sözleriyle dışarı vuruyor. Hırs her zaman onun çalışanları ve ortakları ile arasındaki ilişkide başarısının anahtarı oldu.

5. Reginald Mengi, IPP Grup başkanı
“Ben yoksulluk içinde büyüdüm, fakat bunu her zaman bir düello olarak gördüm. Eğer bedelini ödemeye niyetliysen bir düelloya girersin. Bedel de çok çalışmaktır.” Bazen basit bir açıklama başarının anahtarı olabiliyor; çok çalışmak. Mengi’de çok çalışmaya kendini adayan isimlerden biriydi.

carlos-slim

6. Carlos Slim Helû, iş adamı
“Rekabet her zaman seni daha iyi yapar, rakibin kazansa bile.” Meksika’nın en zengin adamı ‘zengin’ olmayı zor yollardan aldığı derslerle öğrendi. Bu başarıyı yakaladığı ortamda çok doğru olmasa da rakiplerini yerle bir etmek yerine her zaman daha sağlıklı bir rekabeti seçti.
7. Robert Kiyosaki, yatırımcı
“Önemli olan ne kadar kazandığın değil, ne kadar para tutabildiğin, o paranın senin için ne kadar iş gördüğü ve o parayı kaç jenerasyon tutabileceğin”. Eğer zor yollardan kazandığınız bu parayı sizin ve mirasçılarınızın adına tutamıyorsanız, nakite çeviremediğiniz kumar çiplerinden farksızdır.

– See more at: http://www.evenmag.com/kisisel-gelisim/dunyanin-en-zengin-7-insanindan-7-sir.html#sthash.ULddQuiv.H9IslhFo.dpuf