Share

Evde yapılabilecek lezzetli S.O.S.’lar!

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Ee, artık kesinlikle kış geldi değil mi? Kış moduna girmemizin vakti geldi de geçiyor bile, buna bünyeden başlama ne dersiniz? Evet, tabii ki yemekler. Hadi başlayalım.
Yediğiniz şey her gün ton balıklı sandviç de olsa her zaman aynı tadı almanız şart değil. Soslar; küçük dokunuşlarla büyük mucizeler yaratan minik aşçı dostlarımız… Yine yardımımıza koştular ve yanımızdalar. İşte kışı daha lezzetli atlatmamız için birkaç sos tarifi, nerede kullanacağınız tamamen size kalmış…
Giriş bilgisi; Beşamel sos, espanyol sos ve demi glace sos ana soslardır ve diğer sosların yapımında kullanılır. Bu kendilerini sos olarak kullanamazsınız mı demek, tabii ki hayır. Adında sos olan her şey “sos”tur.

ŞEYTAN SOSU
Bu sos ızgara et ve tavuk, hindi yemeklerinin yanında servis edilebilir. Anlayacağınız mevzuda et ve kızartma kelimeleri varsa bu sosu dolaptan almanızı gerçekten tavsiye ederiz.
MALZEMELER (1 Litre için)
50 gram arpacık soğan
2 adet defne yaprağı
25 adet taze çekilmiş karabiber
1 dal taze kekik
100 ml beyaz şarap
200 ml sirke
1 lt demi glace sos
75 gram tereyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı toz kırmızı biber
YAPILIŞI:
Arpacık soğanları, taze çekilmiş karabiber, defne yaprağı, taze kekik, beyaz şarap ve sirkeyi derin bir tavaya koyup, suyunu tamamen çektirin. Demi glace sosu ekleyin, kısık ateşte 10 dakika kadar pişirin. Oluşan kefi alın. Eğer gerekiyorsa biraz et suyu ilavesiyle kıvamını inceltin. İnce bir süzgeçten geçirip süzün. Sosu tekrar ateşe koyup bir taşım kaynatın. Tereyağını katıp karıştırın, tuzunu ekleyip sosu ateşten alın. Toz kırmızıbiber ekleyerek sosu tamamlayın.

DEMİ GLACE SOS
Diğer sosların yapımında kullanılır.
MALZEMELER (Yarım Litre için)
0.5 lt espanyol sos
½ lt et suyu
100 ml beyaz şarap
YAPILIŞI:
Espanyol sos ve et suyu birlikte kaynatılıp, içine beyaz şarap ilave edilir. Servise hazırdır.

AVCI SOSU
Bu sos ızgara veya sote et, kümes hayvanlarının yanında servis edilebilir.
MALZEMELER (1 Litre için)
125 gram tereyağı
200 gram mantar dilimlenmiş
50 gram arpacık soğan ince kıyılmış
250 gram domates
200 ml sek beyaz şarap
1 litre demi glace sos
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

YAPILIŞI:
Yağı derin bir tavada eritin. Mantarları atıp renk aldırmadan biraz sote edin. Arpacık soğanları tavaya ilave edin ve 2-3 dakika kısık ateşte pişirin. Domatesi ve beyaz şarabı ekleyin. Tavadaki karışımı yarı yarıya kalıncaya kadar çektirin. Demi glace sosu ilave edinve kısık ateşte uygun kıvama gelinceye kadar pişirin. Oluşan kefi alın. Tuz ve karabiberi ilave edip servise sunun.

ESPANYOL SOS
Diğer sosların yapımında kullanılır.
MALZEMELER (1 Litre için)
3 kg küçük kırılmış sığır kemiği
300 gram tereyağı
150 gram havuç
150 gram soğan
1 diş sarımsak
1 bağ maydanoz
200 gram domates salçası
175 gram un
5 litre su
YAPILIŞI:
Kemikler yağda kızartılır. Soğan, havuç ve un ilave edilerek pembeleşinceye kadar kavrulur. Salça ve 5 litre su ilave edilir. Maydanoz ve sarımsak da konarak 4-5 saat kaynatılır. Eksildikçe suyu tamamlanır. Süzgeçten süzülür ve diğer sosların yapımında kullanılır.

ŞATOBRİYAN SOS
Bu sos ızgara bonfilenin yanında servis edilebilir.
MALZEMELER (1 Litre için)
50 gram arpacık soğan
50 gram mantar bölünmüş
2 adet defne yaprağı
1 dal fesleğen
200 ml beyaz şarap
1 litre koyulaştırılmış et suyu
100 gram tereyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çimdik karabiber
YAPILIŞI:
İnce kıyılmış arpacık soğanı, mantar parçaları, defne yaprağı, taze fesleğen ve beyaz şarabı derin bir tavaya koyup 2/3’ü kalıncaya kadar çektirin. Koyulaştırılmış et suyunu ilave edin ve kısık ateşte uygun kıvama gelinceye kadar pişirin. Oluşan kefi alın. İnce bir süzgeçten geçirip süzün. Tereyağını katıp karıştırın. Tuz ve karabiberini ilave edip sosu tamamlayınız.

BEŞAMEL SOS
Diğer sosların yapımında kullanılır.
MALZEMELER (5 Litre için)
450 gram tereyağı
450 gram un
5 litre süt
125 gram rendelenmiş soğan
2 adet karanfil
1 adet defne yaprağı
YAPILIŞI:
Yağ ve un ile derin bir tavada beyaz meyaneyi hazırlayın ve soğumaya bırakın. Süte, soğan, karanfil ve defne yaprağını ekleyip bir taşım kaynatın. Ateşten alıp bir kenarda 5 dakika dinlendirin. İnce bir süzgeçten geçirip süzün ve sütü meyanın içine, pütür oluşmaması için bir spatula ile sürekli karıştırarak yavaş yavaş ilave edin. 30 dakika kısık ateşte, dibini tutmaması için sürekli karıştırarak pişirin. Sosun kabuk bağlamaması için üzerine eritilmiş margarin gezdirerek saklayın.
Çok karışık görünüyor ve yapamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Endişe etmeyin, bu bir bilgisayar alogaritması değil, kesinlikle başaracaksınız. Tabii ki bir şekilde bu sosları hazır da alabilirsiniz. Ama benim oyum kendinizin denemesinden yana… Çünkü bir işte ne kadar çok emek harcarsanız ödülünüzde o kadar lezzetli olur ve burda gerçektende “lezzet”ten bahsediyoruz. Hadi işe koyulalım, kolay gelsin ve afiyet olsun…