Share

FIFA 15 İncelemesi

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

 

Tüm futbolseverler, sonbahar döneminin gelmesini dört gözle beklerler. Heyecanla bekledikleri tüm ligler başlamış olur, Şampiyonlar Ligi arenası açılır ama en önemlisi, bir sene boyunca bağımlısı olacakları futbol oyunları sahne alır. FIFA 15 artık bizlerle

Liverpool ve Manchester City oyuncuları, Anfield’ın çimlerine ayak bastıklarında kulakları sağır edercesine bir gürültüyle karşılaştılar. Bir tarafın damarlarındaki kanın bile daha hızlı akmasına sebep olacak kadar heyecan yaratan bu gürültü, diğer tarafın yüreğine ise tarifsiz bir korku salıyordu. Bu durumun ne denli önemli olduğunu oyuncuların yüzüne bakarak dahi söylemek mümkün olabilirdi.

fifa15_xboxone_ps4_barclayspremierleague_liverpool_wm

Kolay değil, şampiyonluk maçına çıkıyordu her iki taraf da. O sırada Martin Tyler ve Alan Smith’in maçlara renk katan o eşsiz sesleri duyuldu birden. Yıllardır maçları takip eden herkes bu ses tonlarına fazlasıyla aşinaydı zaten. Ancak bugün bir fark vardı. Her ikisi de anlattıkları maçın ne kadar önemli olduğunun farkındaydı belli ki, heyecanları seslerine yansıyordu. Ve bir anda zaman durdu. Binlerce kişi, tek yürek olmuşçasına “You will never walk alone” diye inletiyordu stadı. Ta ki başlama düdüğü çalana kadar…

fifa15_xboxone_ps4_mantomanbattles_atleticomadrid_vs_psg_wm

GERÇEKÇİ ATMOSFER
İşte FIFA 15’in oyuncuya hissettirdikleri tam olarak buna benzer deneyimler. Artık sadece oynarken keyif aldığımız bir futbol oyunu ile karşı karşıya değiliz. Sunum, atmosfer ve duygular anlamında kendisini aşmış bir oyun var karşımızda ve bu durum her bir maçı tarifsiz bir deneyim haline getiriyor. Bu durumu daha oyuna ilk kez girdiğinizde karşınıza çıkan Liverpool – Manchester City maçında anlıyorsunuz. Menü seçeneklerini bile görme fırsatı yakalayamadan kucağına düştüğünüz bu maçta belki harika oynayamıyorsunuz; yeni özellikleri, taktiksel yaklaşımları ve değişen oyun mekaniklerini kavrama şansınız bile olmuyor çünkü. Ancak tüm bunlara rağmen tek bir şeyi daha ilk saniyede suratınıza çarpıyor FIFA 15.

fifa15_xboxone_ps4_agilityandcontrol_liverpool_vs_napoli_wm

Televizyonun karşısında heyecanla izlediğiniz bir maçın atmosferine en yakın deneyimi ilk kez bu oyunda bulacağınızı görüyorsunuz. Serinin önceki oyunlarına göre kendisini geliştirdiği en önemli nokta burası. Çok daha gerçekçi, çok daha heyecanlı ve çok daha unutulmaz bir maç deneyimi bulacaksınız bu sene FIFA’da. Açık konuşmamız gerekirse içeriksel geliştirmelerin aksine böyle bir ilerlemeye şapka çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Zaten detaya indiğinizde geçen seneye göre devrimsel bir değişim yaşanmadığını hemen fark ediyorsunuz. Menü seçeneklerinden tutun da oyun modlarına kadar hemen her şey FIFA 14 ile aynı durumda. Dahası, oynanış olarak da oldukça benzer bir yapı barındırıyor FIFA 15 bünyesinde.

fifa15_xboxone_ps4_authenticplayervisual_higuain_wm

Serinin takipçileri yeni bir oyuna geçiş yaptıklarında başlangıçta kısa süreli bir afallama dönemi yaşadıklarını hatırlayacaktır. Örneğin FIFA 13’ü ne denli ustalıkla oynuyor olsaydınız da, FIFA 14’e geçtiğinizde yeni yapıya alışmanız için bir süre geçmesi gerekiyordu. FIFA 15’te durum bu denli keskin değil. Başarılı 14 oyuncuları kumandayı ellerine aldıkları anda aşina oldukları bir yapı ile karşılaşacaklar. Bu noktaya iki farklı bakış açısı ile yaklaşmak mümkün elbette. İsterseniz yapımcı firmanın kolaya kaçtığını düşünerek aynı oyunu karşımıza çıkardığını düşünürsünüz, isterseniz de başarılı olmuş sisteme fazla dokunmak istemediklerini.

 

fifa15_xboxone_ps4_authenticplayervisual_dempsey_shot_wm

Bizim düşüncemiz, FIFA’nın artık Apple ürünleri gibi bir marka haline gelmiş olduğu yönünde. Nasıl ki iPhone telefonları başarılı olmuş yapısını fazla bozmadan ufak dokunuşlarla karşımıza çıkıyor sürekli, işte FIFA için de bu durum geçerli artık biraz. Oyunun bu noktaya gelmesi oldukça uzun süren bir süreci kapsadığından, şu noktadan itibaren yakalanan momentumu sürdürüyor olmaları en doğru hareket bizim bakış açımıza göre. Elbette bu demek değil ki aynı oyunu her sene her sene karşımıza koysalar oynarız, hiç de sesimizi çıkarmayız. Elbette her daim daha ileriye gitmeleri gerektiğini biz de savunuyoruz. Ancak yazının başında bahsettiğimiz sunum ve atmosfer ilerlemesi tam da bu amaca hizmet eden unsurlar zaten.

 


fifa15_xboxone_ps4_bilbao_vs_sevilla_shot_wm

İZLEYİCİ DEĞİL TARAFTAR
Bunun sebeplerini biraz daha açalım isterseniz. İlk olarak oyunda yer alan stadyum atmosferi ve seyirci yapısının harika bir noktaya geldiğini söyleyebiliriz. Artık çok daha fazla maçın içinde yer alan, kararlara tepki gösteren, yaşananlara kayıtsız kalmayan bir seyirci bulunuyor oyunda. Takım taraftarlarına özel marşlar daha önce de bulunuyordu ancak ilk kez bu denli içerik anlamında fazla ve doğru şekilde kullanıldığını görüyoruz. Sonuçta stadyumda maç izleyenler de hak verecektir ki her marş her an söylenmez. Oyunun gidişatı, skor ve hatta ligdeki durum bile etkiler hangi marşın ne zaman kulaklara çalınacağını. İşte FIFA 15’te tam olarak bunu görebiliyoruz. Bu da oyundaki seyircilerin maçı gerçekten takip ettikleri hissiyatını oyuncuya yansıtan bir durum haline geliyor.

fifa15_xboxone_ps4_schalke04_vs_dortmund_header_wm

Bunun dışında tamamen lisanslı ve sayısı artırılmış stadyumlar da atmosfere artı değer katan bir başka önemli faktör. Özellikle İngiltere Premier Ligi’nde yer alan 20 takımın tamamının stadyumunun oyunda yer aldığını belirtelim. Zaten yapı itibariyle oynaması en keyifli lig kesinlikle İngiltere Ligi diyebiliriz. Maç öncesi sunumlar ve ekranda kullanılan grafiksel ögeler ligin maç yayınlarından birebir aktarılmış ve bu durum zaten keyifli olan oynanışı daha da harika bir hale getiriyor.

fifa15_xboxone_ps4_nextgengoalkeeper_timhoward_save_loc_wm

SIRA KALECİLERDE
Sahanın içerisine geçiş yaptığımızda ise bu kez işin duygusal boyutuyla karşılaşıyoruz. EA, bu sene oyuncuların yaşananlara verdiği tepkilerin üzerine çok fazla düşmüş. Boş durumdayken pas alamamış bir oyuncunun yaşadığı hayal kırıklığını mimik ve vücut dilinden rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. 600’ün üzerinde duygusal animasyon bulunuyor oyunda ve bunun ne denli önemli olduğunu oynayınca fark ediyorsunuz.

fifa 15
Normalde bir futbol oyunu için önemsiz bir unsur olduğunu düşünerek burun kıvırabileceğiniz bu yapı, başından beri vurguladığımız atmosfere inanılmaz büyük bir katkı sağlıyor. Tabii oyunun yaşadığı gelişmeler sadece sunum noktasında yer almıyor. Bu sene FIFA oynanış mekanikleri anlamında en çok kalecilerin üzerinde duruyor. Zaten çıkış öncesi videolarda da bunun işaretlerini vermişlerdi. Oyunun açılış videosu bile kaleciler üzerine. Oyunda da bunu çok net olarak görüyoruz. Çok daha gerçekçi ve hızlı tepkiler veren, animasyonları aşmış kaleciler bulunuyor oyunda. Öyle ki, bazı noktalarda süper kahraman seviyesine ulaştıkları bile oluyor. Ancak bize göre tam kararında ve tadında bir ayarlama yapılmış kalecilere.

fifa 15
BİR SENE SENİNLEYİZ
Daha önce de belirttiğimiz gibi oyun modlarında bir değişiklik bulunmuyor. FIFA 14’te ne gördüyseniz 15’te de onu göreceksiniz. Açıkçası oyunun hayal kırıklığı yaratan noktalarından birisi burası bize göre. En azından World Cup 2014’ün kariyerinde yer alan antrenman seçeneklerinin eklenmesini bekliyorduk ancak olmadı. Grafiksel anlamda ise elbette gelişmeler bulunuyor fakat devrimsel bir ilerleme olduğunu söylemek yalan olur. FIFA 15, fazlasıyla tanıdık ama bir o kadar da yenilikçi yapısıyla yine bağımlılığımız olacak gibi görünüyor.

fifa 15
FIFA 15 ile birlikte kaleciler çok daha gerçekçi ve aşılması zor bir hale gelmişler. Daha önceden basitçe attığınız goller artık hiç de kolay olmayacaklar.

fifa 15
Uzun bir aranın ardından Türkiye Ligi bu oyunla birlikte yeniden bizlerle buluşuyor. Takım güçlerinin hiç de fena olmayan bir şekilde yansıtıldığımı söyleyebiliriz.

fifa 15
FIFA Ultimate Team yine oyunun en güçlü yapısı konumunda. Bu sene ile birlikte artık kısa süreli oyuncu kiralama özelliğinin eklendiğini de belirtelim.

fifa 15
Yeni neslin gücünü de arkasına alan FIFA, çok daha başarılı grafiklerle karşımıza çıkıyor. Çimenlerdeki detay seviyesinden dahi ilerlemenin durumunu anlayabilirsiniz.

cover

puan