Share

Gelmiş Geçmiş En Etkili 10 İş Adamı

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Bu listede dünyanın en başarılı ve en etkili, şirketlerinin kurucuları olmasalarda ekonomilerindeki yerini tamamen değiştiren iş adamlarını siz okuyucularımız için seçtik.

ford-alan-mulally
10. Alan Mulally ( Ford Motor Şirketleri Eski CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı )
Onun başkanlığında Ford Büyük Ekonomik Kriz öncesi Devletin ekonomik müdalesi olmadan ayakta kalabilmiş tek şirkettir. Hatta bu dönemde kar elde etmiştir. Mulally Ford’da çalışmadan önce Boing’de çalışmış birçok uçağının yapımında çeşitli pozisyonlarda bulunmuştur.

IN6P7037.JPG
9. Jamie Dimon ( JPMorgan Chase Yönetim kurulu üyesi, CEO’su ve Başkanı)
Harvard İşletme mezunudur. Newyork Fedaral Kaynaklarının yöneticiliğini yapmıştır. Bankasının CEO’su olduktan sonra eski bankası American Bank One ile birleşmesinde etkili olmuş ve kaynaklarının etkili şekilde büyümesin sağlayarak başkanı olduğu sürede bankasını Amerika’nın en büyük bankası haline getirmiştir.

EXCLUSIF - MAURICE LEVY, PR…SIDENT DE PUBLICIS GROUPE
8. Maurice Levy ( Publicis Groupe Ceo’su )
Dünyanın en büyük reklam kuruluşlarından biri olan Publicis Groupe Ceo’sudur. Rakiplerinden daha etkin daha başarılı yeni ve girişken oluşu ona başarısını getirmiştir. Şirketin en üst pozisyonunda olsada asla yaratıcı düşüncelerini bir kenara bırakmamış başarılı reklam fikirlerinin arkasındaki akıl olmuştur.

lee-iacocca-85c1413a33db474c
7. Lee Iacocca ( Chrysler Şirketler Grubunun Eski Başkanı ve Ceo’su )
Ford Mustang için teşekkür etmemiz gereken isim. Satıştan dizayna dizayndan yönetime Mustang’in başarısının kaynağı olan Lee Iacocca, kriz zamanında Chryslerin ayakta kalmasını sağlayan isim olmuştur.

GERSTNER0021370463971
6. Lou Gerstner ( IBM eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su )
IBM 90’larda ilk düşüşünü yaşadıktan sonra eski CEO su ile yollarını ayırdı ve şirketin başına yeni CEO olarak Lou Gerstner geçti. American Ekspress’in eski yöneticisi olan Lou Gerstner IBM’i teknolojiye yabancı olmasına rağmen yöneticiliği sayesinde şirketi doğru yatırımlarıyla iflastan kurtardı.

ccs-8353-0-68181200-1363286697
5. Tim Cook ( Apple Endüstrileri Ceo’su )
Apple’ın kurucusu ve eski CEO su Steve Jobs hastalığından dolayı şirketten ayrıldığında şirketin devam etmesini sağlayan isim olmuştur. 2011deki Steve Jobsun ölümünden sonra Apple’ın ürünlerinin devamını sağlamış ve yaptığı insani yardımlarla Apple’a iş hayatı çevresinde farklı bir yüz kazandırmıştır.

article_08941718d74ca46c_1335664250_9j-4aaqsk
4. Lakshmi Mittal ( AcelerMittal Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su )
Dünyanın en büyük çelik üreticisi olan AcelerMittal’ın hissedarı ve başkanı olan Lakshmi ayrıca Airbus’un yönetim kurulu üyesidir. Dünyanın sayılı yardımseverlerinden olan Lakshmi birçok hayır kuruluşununa yardımlarıylada tanınır.

goizueta-roberto00013. Roberto Goizueta ( Coca-Cola Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su )
Hayatı tam bir başarı öyküsüdür. Kolada şişeleme üzerine çalıştıktan sonra önce Coca-Cola’da kimya mühendisliğine daha sonra başkanlığına kadar uzanan bir hayatı vardır. Diyet kolanın mucidi ve Coca-Colanın formulünü bilen sayılı insandan biridir. Coca-Cola’nın uluslararası başarısındaki en etkin isimdir. Ayrıca belirtmekte fayda var yönetimde bulunduğu süre içerisinde Coca-Cola şirketlerinin değeri 4 milyar dolardan 150 milyar dolara çıkmıştır.

 

AlfredPSloan
2. Alfred P. Sloan ( General Motors Yönetim Kurulu başkanı, CEO su )
Şirketini Amerikanın gördüğü en büyük ekonomik krizin öncesinde ve sonrasında başarılı bir şekilde yönetmiştir. Ekonomi politikalarının sayesinde şirketini bölündükten sonra dahi güçlü kalmasını sağlamış bugün birçok şirketin standart olarak kabul ettiği bazı analiz ve değerlendirmelerin yaratıcısıdır.

 

jack-welch
1. Jack Welch ( General Electric eski Yöneticisi ve CEO’su )
Kariyerine GE de kimya mühendisi olarak başladı. 20 yıl sonra şirketin en genç CEO su oldu. Rakiplerine ve başarısız çalışanlarına karşı sert önlemleriyle tanınan Jack Welch’in, yöntemleri arasında her yıl yönetici kademesindeki başarısız yöneticilerin %10’unu kovmak gibi eylemler var. Fakat şirket onun döneminde inanılmaz bir büyüme kaydederek metodlarının ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.