Share

Gerçek bir Ev Konforu Sunan Sıra Dışı Karavan

Mercedes’in askeri koşulları baz alarak geliştirdiği ekstrem aracı Zetros sırtına yüklenen ev ile her koşula meydan okuyor.

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Trafikte “Uzun ve geniş araç” tabelasın üzerinde barındıran bir araç gördüğümüzde aklımıza üzerinde oldukça ağır bir yükü olan kamyonlar gelir. Bu yük kimi zaman bir yiyeyecek, kimi zaman bir mobilya, kimi zamansa bir inşaata götürülecek devasa bir parça olabilir. Peki böylesine bir araç tüm bunların yerine içerisinde yaşamak için can atabileceğimiz bir evi taşısa nasıl olurdu? Mercedes’in Zetros 6×6modeli üzerine geliştirilen bir karavan projesi olan bu çalışma kullanıcısının her şartta, zeminde ve mevsimde en yakın arkadaşı olmak için yola çıkıyor.

Projeye Mercedes ağırlıklı başlamadığımız için öncelikle bu evi bir yer bir yere götüren güç ünitesiyle giriş yapalım. Mercedes’in ekstrem koşullarda gerçekleşen olaylara müdahale aracı olarak nitelendirebileceğimiz aracı Zetros, doğal afetlerde kurtarma ve askeri bir araç olarak kullanılıyor. Kaputunun altında 7,2 litre hacimli ve altı silindirli bir motorun görev yaptığı bu canavar 326 beygirgüç, 1300 Nm tork ve 90 km/s‘lik maksimum sürat değerlerine sahip. Altyapısında üç adet kilitli diferansiyelin kullanıldığı araçta güç transferi altı tekerlekten çekiş yoluyla gerçekleştiriliyor.

Madalyonun diğer yüzündeyse bizleri dağ evini andıran bir iç yapı bekliyor diyebiliriz. Bose ses sistemiyle donanılan içerisinin elektriğini jeneratör ve tavana konumlandırılan güneş panelleriüzerinden temin eden ekip içerisine bir ATV‘nin de dahil olabileceği garajla sıradışı kelimesinin sınırlarını zorluyor. Bundan sonrasında bir evde ihtiyaç duyulan birçok detayı beraberinde getiren araçta duş, mutfak, yatak, odası, iki adet televizyon, ısıtmalı zemin gibi oldukça başarılı tasarlanmış bölümlere yer veriliyor.