Share

İOS 8 Yüklemeden Önce Yapman Gerekenler

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

 

Apple dün akşam yeni sistemi İOS8’i kullanıcılarına sundu, ama yüklemeden önce ortaya çıkabilecek herhangi bir aksaklığı önlemek için biraz zaman ayırman lazım.

iOS 8; eski iPhone 4S, iPad 2 ve beşinci nesil iPod Touch gibi cihazlarla da uyumludur.

Eğer tipik bir güncelleme yapıyorsan, özellikle de iOS gibi uzun süren, geniş ölçekli olanlardansa, yükleme ve kurulum aşamasında bir sorunla karşılaşma ihtimaline karşı her şeyi vaktinde yedeklenmiş olduğundan emin olman lazım. Böylelikle, güncellemenin yanlışlıkla fotoğraf ve müziklerini sildiğini gördüğünde yaşayacağın şok anını kısaltacaktır.

Telefonundaki tüm bilgilerini ve dosyalarını iCloud ya da bilgisayarına yedekle. Son olaylarda ünlü insanların özel fotoğraflarının iCloud’dan çalınmasının ardından sen de bunu bir düşün deriz. Gerçi Apple bu konudaki güvenlik sorunlarını halletti ama yine de her şeyini iCloud’a atmak zorunda değilsin. Eğer iCloud hesabına bir web tarayıcıdan giriyorsan, iki yerden giriş yaptığın uyarısıyla karşılaşacaksın ve tüm tarayıcılardaki hesapları kapatma seçeneğini göreceksin.

Eğer iOs5 ya da daha yüksek bir versiyon kullanıyorsan, Apple otomatik olarak iCloud’una yedekleme yapacaktır, ama bu özelliğinin aktif olması lazım. Bunun için Settings > iCloud > Backup & Storage menüsüne girmen lazım. Bu özellik açıkken iPhone’un ekranı kilitli, Wi-Fi ağına bağlı ve şarjdayken her güngünlük yedekleme yapacaktır.

iOS8’i yüklemeden önce yine de manuel bir şekilde yedekleme yapmanı öneririz. Bunun için az önceki adımları izleyip (Settings > iCloud > Backup & Storage) “Back Up Now” ya da “Şimdi Yedekle”‘ye basman lazım.

iCloud

Bu sürecin en zor kısmı sabretmek. Tamamen yedeklemek biraz zaman alabiliyor (bazı durumlarda 1 saat bile sürebilir). Depolama alanı dolu olan kullanıcılara Apple, yedeklemenin tamamlanamayacağı uyarısını veriyor. Bu durumda dosyalarını (fotoğraf, video vb) bilgisayarına aktarman, kullanmadığın bazı uygulamaları silmen ya da başka bir şekilde boşluk yaratman gerekiyor.

Sadece  kesin ve güvenli olması için, iTunes kütüphaneni de yedeklemeni öneririz. Telefonunu bilgisayara bağlayıp iTunes kullanarak bunu yapabilirsin. Ama dikkat et, iCloud yedeklemen açıks, bu işlemi yapamayabilirsin. iTunes’da cihazının menüsüne sağ tıkla ve ardından yedekleme tuşuna tıkla.

 

iOS83

iCloud kullanarak iOS8 güncellemek, eski modellerde süerci zorlaştıracaktır, aklında bulunsun.