Share

İstanbul’un Işık Festivali: Zorlu Center 13-29 Kasım İstanbul Light Festivali

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Işığın 2015 yılı Birleşmiş Milletler tarafından “ışık yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda 13-29 Kasım 2015 tarihleri arasında ilk defa Zorlu Center’da İstanbul Light Festivali gerçekleştiriliyor.  Türkiye’nin ilk ışık festivali sayesinde , dünyaca ünlü 22 ışık sanatçısının 23 eseri sanatseverlerle buluşuyor.

Eserleri, Zorlu Alışverış Merkezi Meydan ve Köprü Katı, Park alanı, Raffeles Otel, Zorlu  Perfomans Sanatları Merkezi nde bulabilirsiniz.

Festivali, 13-29 Kasım arasında her gün 18:00-23.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Sanat eserlerini anlatıcak olursak;

 • Pitaya/ The Flight

Dev deniz fenerleri, ışığın birer temsilcileri olarak parlıyor. Üstlerindeki ahşap evler ise onları fark edenlere kendi hikayelerini  yaratmaları konusunda ısrarcı davranıyor. O zaman kendi hikayemizi yaratmanın  zamanı değil mi?

IMG_9446

 

 • Refik Anadol/ Liminal Room

Eser, seyirci ile ortam arasında ezber bozan ilişkiler kurarak  sanat ve teknolojiyi daha önce hiç görülmemiş biçimlerde ele alıp dijital ve fiziksel dünyaların melez alanlarını göstermektedir.

IMG_8961

 

 • Casey Reas/ Linear Perspective

Materyallerini gazetelerden toplayan sanatçı, medyayla kendi kişisel yüzleşmelerini gösteren üç gerçek zamanlı video eseri yaratmıştır.  Eser, hala yapım aşamasındadır.  31 Aralık 2015 tarihinde tamamlanacaktır.

 

IMG_9328

 

 • Miroslaw Struzik/ Dandellion

Doğrudan doğadan ilham alan “Dandellion”, aside dayanaklı paslanmaz çelikten yapılmıştır ve 7 metre yükseliğindedir.

IMG_9330

 

5-    Nonatak/ Day Dream V2

Day Dream,  alan çarpmalarını üreten bir görsel-işitsel donanımdır. Alan ve zaman, hızlanmalar, kasılmalar, değişimler ve metamorfoz arasında ilişkiler projenin sözcüksel alanı olmuştur.

IMG_9444

 

 • Pitaya/ Light House

 

Dev deniz fenerleri, ışığın birer temsilcileri olarak parlıyor. Üstlerinde ise ahşap evler bulunuyor ve onları fark edenlere kendi hikayelerini yaratmalarını sağlıyor.

 • Pascual Studio/ Bells and Whistles

 

Bir performansın farklı unsurlarını dile getirmenin yanı sıra; ışık, video ve sesin senkronizasyonudur.  Ön plana çıkarılan arka plandır. Bir görünüp bir kaybolan duman, çarpmalar ve vınlamalarla desteklenir. Kırmızı kırmızı sizi karşılayacaktır. Biraz bulmakta zorluk çekebilirsiniz. PSM’in yanında arkada yer almaktadır.

IMG_9454

 

 • Studio Vollaerts Zwart/ Tunnel Of Love

 

Zorlu Center’a metro tünelinden girerken tünelde kalpler ile karşılıyor sizi. Binlerce kalbin kullanıldığı eser,  tünelde büyüleyici bir gösteriye sahne oluyor.

IMG_9442

 

 • Christophe Martine/ Les Luminéoles

Helyum kadar hafif olan Luminéole’ler enerjilerini zeminde parlak ışıklarla aydınlatılan çiçeklerden alır.  Klasik müzik eşliğinde uçurtmaları izlemek büyüleyici olmakta.

IMG_9332

 

 • Amanda Parer/ Intrude

 

Avustralyalı sanatçının eseri; beş adet dev, aydınlatılmış, şişirilebilir, 7 metrelik tavşandan oluşmaktadır.

IMG_9447

 

 • Story Box/ Entity

Entity dijital bir mandaladır. Eser, izleyicilerin sözcükleri girebilecekleri ve kendi  mandalarını yaratabilecekleri interaktif bir enstalasyon şeklinde tasarlanmıştır.

IMG_9449

 • Flynn Talbot/ Primary

 

Renk ve ışıktan oluşan eser, üç led ışık kaynağı tarafından aydınlatan üç taraflı bir duvar enstalasyonudur.  Mukavvadan yapılan yapı,  ışığı parçalara ayıracak ve renkli ışığın nasıl karıştığını gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

IMG_9465

 • Jen Lewin/ The Pool

The Pool, interaktiftir.  Biçim, ışık, ses ve hareket aracılığıyla, bir bağlantı ve sihir dünyası yaratır. Havuza girdiğinizde renkler değişir ve herkes bir oyunun içine girer.

IMG_9326

 

 • Alaa Minawi/ My light is your light

İnsanlar tek bir şey fısıldayarak yürürler:”Benim ışığım senin ışığındır.”

IMG_9324

 • Groupe Laps/ Keyframes

Işık adamların gösterisi izleyenleri büyülüyor. Meydan çıkışında kafanızı kaldırdığınızda direkt karşınıza çıkıyor. Müzik eşliğinde yanıp sönen adamlar, görsel bir şölene neden oluyor.

IMG_9463

 • Kari Kola/ Light is here

Işığı çeşitli şekillerde ele alan enstalasyon, yüzlerce yüksek güçlü LED ışık ve bir düzine büyük video projektörü kullanarak doğal ışığın en güçlü unsurlarını yansıtır: Kuzey Işığı ve güneşin doğuşu.

 • Tae Gon Kim/ Dresses Of Memory

Yüzlerce fiberoptik iplik, dört muhteşem elbiseye dönüşür.  Her elbisede aydınlatılan optik elyafların yavaş yavaş renk değiştirmesi, onun geçmişini ve zaman içinde geçirdiği dönüşümü simgeler.

IMG_9318

 • Lara Kamhi/ Cave XI

Görüneni damgalayan barkodları baştan yorumlayan ve bilinen imgelemlerin kaynağına dönerek, özü içinde ışıl ışıl çözülmesine izin veren Cave XI, günümüzün üç boyutlu dijital dünyasının aldatıcı ancak bir o kadar da baştan çıkarıcı doğasını sorguluyor.

IMG_9323

 • Tilt/ Astera

 

Astera, kırsal kesimlerde rastladığımız devedikeninin uzaktan akrabasıdır. Bu eserde ışık saçarken bu bitkiden etkilenilmiştir.

IMG_9466

 • Alesssandro Lupi/ Universal Spin

Heykel, doğadaki geometriye ve sonsuzluğun simge bilimine dayanan çalışmalardan yola çıkarak ona göre hastanayr yatacak galiba.

IMG_9452

 • Magdalena Fernandez/ 1PM015

Venezuelalı sanatçı, 1PM015’te video enstalasyonunda rüzgarda ıslık çalan ağaç yapraklarının dansını konu alarak doğayı deneyimletmektedir.

IMG_9470

 

 • Lita Alburquerque/ Beekeeper

Beekeeper, üretici bir bilgisayar yazılımı tarafından kontrol edilen bir video projeksiyonudur.  Yazılım sayesinde her piksel  her defasında kendine özel bir yl seçer, böylece sürekli oluşma aşamasında olan bir eser yaratılır.

IMG_9458

 

 • Rebeca Mendez/ CircumSolar

Circumsolar, Rebeca Mendez’in İzlanda’nın en batı ucundan, üreme dönemi sırasında filme aldığı göçmen kuşlardan oluşan bir derlemedir.

IMG_9459