Share

Kendi İcatları Tarafından Öldürülen Mucitler

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Dikkatsiz olsalar bilim adamı,

öngörüsüz olsalar da mucit olamazlardı.

İşte hiç bilmeden kendi kendilerinin sonunu getiren o “dahi”ler.

Horace Lawson Hunley (15 Ekim 1863)

CSS Hunley isimli, Amerikan İç Savaşı sırasında kullanılan denizaltının mucidi olan Horance, icat ettiği araç batınca yaşamını yitirdi. Zamanında risk alıp kazanamayanlardan biri olarak görülmesine rağmen, çalışmaları denizaltı teknolojisinin ilerleyişine muazzam bir katkı yaptı.

William Bullock (12 Nisan 1867)

Çarklı matbaa makinesinin mucidi olan Bullock, bu buluşuyla belki de en tehlikesiz sularda gezdindiğini düşünüyordu, ancak Philadelphia Public Ledger gazetesine sattığı makinenin kurulumu sırasında tam oturmayan bir makine kayışına sinirlenince bela geliyorum dedi.

Kayışı tekmeleyerek yerine sokmaya çalışan Bullock’un bacağı dişlilere sıkıştı ve ezildi; çok geçmeden de kangrene döndü. Ampute edilmek için girdiği ameliyat masasından ise hiç kalkamadı…

William Nelson (1900’lerin başı)

Nelson, 20. yüzyılın başında General Electric firması için elektrikli bir bisiklet modeli üzerinde çalışıyordu. Test sürüşleri sırasında yaşanan bir kazada öldü.

Franz Reichelt (4 Şubat 1912)

Avusturya doğumlu bir Fransız olan terzi ve mucit Reichelt, bir süredir paraşütler üzerine çalışıyordu ve bu nedenle ona “uçan terzi” diyorlardı. Mesleğinden edindiği tecrübelerle kendisine bir paraşüt dikmeyi başaran Reichelt, test sürüşü için iddialıydı: Eyfel Kulesi‘nden atlayacaktı.

Atladı da. Huzur içinde yatsın.

Thomas Andrews (15 Nisan 1912)

Andrews, listemizin belki de en ünlü adamı olsa gerek, keza kendisi “asla batmaz” denilen ve zamanının teknoloji ve mühendislik başyapıtı olarak kabul edilen ünlü Titanik gemisinin inşaat mühendisi.

Evet; Andrews, Titanik’in batması sonucu hayata veda edenleren biri.

Valerian Abakovsky (24 Temmuz 1921)

Aerowagon isimli, uçak motoru ve pervanesi ile çalışan bir tür hızlı trenin mucidi olan Abakovsky, test sürüşü için Moskova’dan 21 kişiyle birlikte Tula şehrine doğru yola çıkar. Ancak sıkıntı dönüş yolculuğunda kendini gösterir; yüksek hızda kontrolden çıkan araç devrilmekten kurtulamaz ve 22 kişiden 6’sı yaşamını yitirir.

Böylece hem sadece 1 adet üretilen Aerowagon, hem de mucidi Abakovsky yeryüzünden silinir.

Max Valier (17 Mayıs 1930)

Sıvı yakıtlı roket motorunun mucidi olan ve bu konudaki çalışmalarıyla ünlenen Valier, laboratuvarında alkol ile çalışan bir motor üzerinde çalışırken, motorun bir anda alev alması sonucu yaşanan patlamayla hayata gözlerini yumdu.

Fred Deusenberg (26 Temmuz 1932)

Otomobil sektörünün öncü tasarımcılarından olan Deusenberg, Almanya’dan Amerika’ya göçen bir mühendisti. Kendi tasarımıolan otomobilinin ıslak zeminde kayarak takla atması sonucu hastaneye yatırıldı, ancak kurtarılamadı.

Marie Curie (4 Temmuz 1934)

Kimya alanında devrimsel çalışmalara imza atan Curie, polonyum ve radyum elementlerini keşfetmişti.

Henüz tam olarak kavrayamadığı bu elementlere çalışmaları sırasında uzun süreler maruz kalması, yavaş yavaş kendini zehirlemesine sebep oldu.

Henry Smolinski (11 Eylül 1973)

Bu ölüm de yine bir test sürüşü sırasında yaşandı. Uçan araba prototipiAVE Mizar“‘ın testlerinde yaşanan bu kazanın kurbanı, aracın baş mühendisi olan Henry Smolinski’den başkası değildi.

Testlerin başarılı olması halinde muhtemelen bugün ulaşım noktasında çok farklı bir dünyada yaşıyor olacaktık.

Karel Soucek (20 Ocak 1985)

Niagara Şelaleleri‘nden kendi tasarladığı ve ne olursa olsun su yüzünde durduğunu iddia ettiği “varil”iyle atlamasıyla ünlenen Soucek, aynı gösteriyi ikinci kez deneyince, şeytana davetiye çıkarmış oldu.

Bu kez Houston Astrodome’unu kendine mekân seçen Soucek, gösterisi sırasında geçirdiği feci bir kaza sonucu yaşamını yitirdi.