Share

Kişisel Çevrende Mutlaka Bulunması Gereken 3 Farklı Kişilik

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

 

İş dünyasında çevre oluşturmak başarıya giden yoldaki en önemli adımlardan biridir. Farklı sektörlerde uzman olan kişilerle bağlantıda olmak hem iş hem de sosyal yaşamda sana fayda sağlayabilir.

İş dünyası dışında sosyal hayatta da tanıdığın kişilerin sana hangi kapıları açacağını bilemezsin. Bu nedenle istediğin statüden, istediğin alandan kişileri çemberinin içine dahil edebilir ve ağını genişlettikçe büyüme ve sosyal anlamda birçok yeni bağlantı kurabilirsin.

Peki ağında kimler bulunmalı, hangi türden kişilerin ilişkide bulunulması faydalı olur?

Hayalgücü geniş olan kişiler

Hayalgücü kuvvetli olan kişiler daima iyi projelerle, doğru reklam stratejileriyle işletmenize farklı bir bakış açısı kazandırır. Bu kişiler, başarılı reklam senaryolarının, tanıtımların, organizasyonların, görsellerin yaratıcısı olur ve iş hayatında az bulunan ve gerçekten ihtiyaç duyulan şekilde sanatsal yönü ağır basan kişilerdir.

Ağında yer alan bu kişilerin fikirlerinden yararlanabilir, kendine iş hayatında yeni yollar açabilir, yeni ufuklar çizebilirsin. Sana ilham verecek bu kişileri hayatına, mümkünse iş hayatına dahil et. Hatta, aslında iş ilanlarına bu özelliği de ekleyerek, mülakatlarında bu özelliğin peşine düşebilirsin.

Realistlere de ihtiyaç var

Realist kişiler, organizasyonlarınızda size gerçekten nelerin yardımcı olabileceğini, nelerin işe yaramayacağını açıkça söyleyecektir. Çünkü onlar hisleriyle değil mantıklarıyla hareket ederler ve iş hayatında her ne kadar inanç, umut, cesaret gibi hislere ihtiyaç olsa da en azından birinin mantıklı davranmasına da ihtiyaç vardır. İş hayatı, raporlar, rakamlar, veriler bütünü olduğu için, burada mantık mantığın sesine oldukça sık kulak vermek gerekir.

Geniş çevresi olan kişiler

Ağı geniş olan kişiler, genellikle herkesin bilgisini kullanan, kendi uzmanlığı olmasa dahi işin uzmanlarına kolayca ulaşan insanlardır. Bu kişiler, özellikle iş hayatını kolaylaştıran kişilerdir. Genellikle oldukça sosyal ve yeni bağlantılar kurmaya da açık insanlar oldukları için ihtiyacın olan kişilerle görüşmeni sağlar, sen, o kişilere ulaştırırlar.

İş hayatının temelde iş birlikleri, ortaklıklar ve dayanışmadan oluşan bir bütün olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle farklı türden kişiliklere sahip ve sana faydalı olacağını düşündüğün kişilerle bağlantıda olmanın yararını mutlaka görürsün.