Share

Resmi Ortamlardan Nazikçe Ayrılmanızı Sağlayacak 7 Cümle

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

 

Müsaade istemek, genellikle samimi ortamlarda çok daha kolaydır. Uygunsuz olacağı düşüncesi bir yana, bu tarz yerlerde mazeret belirtmeden kalkıp gitmek gibi bir lüksün dahi olabilir. Ancak resmi durumlarda, iş görüşmelerinde, mülakatlarda, toplantı ve seminerlerde, “Eh hadi bana müsaade” demek, genel olarak takdir edilen bir davranış değildir.

Önemli organizasyonlardan, yemeklerden, toplantılardan ayrılmak bazen hiç kolay olmayabilir. Ama yine de kibarca bulunduğun ortamdan bir süreliğine ya da tamamen ayrılmanı sağlayacak cümleler de yok değil…

“Lavabo ne taraftaydı?”

Denenmiş ve hatta sıkça başvurulan, genellikle de işe yarayan seçeneklerden biridir. Bu soru seviyesiz bir cümle gibi görünmesin. Bir konuşmanın tam ortasında olmasa da küçük bir ara, başka konuya bir geçiş yakaladığın anda bu cümleyi kullanabilirsin. Hatta iş arkadaşını da kurtarmak istersen onu da beraberiniz götürebilme şansınız olur. Daha sonra kaldığınız yer, zaten tam anlamıyla etkinliğini korumayacağı için, konuşma ya da harekete geçme sırası sana gelmiş olacaktır.

“Sanırım cüzdan/telefon/çantamı diğer odada unuttum. Kaybolmadan hemen alıp geleyim”

Daha ciddi bir mazeret olamaz. Çünkü gerçekten bu acil bir durumdur. Elbette anlayışla karşılanacaktır. Konuşma sırasında böyle bir mazeret sunduğunuzda seni kim suçlayabilir ki? Ancak elbette, unuttuğunu iddia ettiğin eşyan, “İşte burada” denecek şekilde ortada olmamalı.

“Kendime içecek bir şeyler alacağım. Siz de ister misiniz?”

Bir konuşmayı daha nazik şekilde bölemezsin. Üstelik, “hayır” dendiği takdirde, ne yapmak istiyorsan onu yapacak kadar vaktin var. Seninle içeceğini alacağın noktaya kadar gelmek istendiği takdirde, en azından orada başka kişilerle bir araya geleceğin için, konunun dağılması ve yeni sohbetler açılması an meselesi.

“Siz de mi x’ten hoşlanırsınız? Y de x’e bayılır. Gelin sizi tanıştırayım”

Görüşmeyi yaptığın kişiyi, iş arkadaşına paslamak, seni kesinlikle sohbetten sıyırıp atacaktır. Bu cümle çok naif bir yöntem olması bir yana, adeta bir iyilik meleği olduğunu da gösterir. Ayrıca, onları tanıştırıp sohbeti başlattıktan sonra, “Siz sohbete devam edin” dediğin anda sonsuza dek oradan uzaklaşabilirsin.

Konuşmacıya ulaşma isteği

Bir konferanstaysan ve arada sıkıcı bir sohbetin ortasına düştüysen, “Konuşmacı gitmeden hemen bir şey soracağım” diyerek, sohbetten hızla uzaklaşabilirsin.

Kibarlık her zaman önemli

O kadar kibar, o kadar düşüncelisin ki, “Neyse, ben daha fazla vaktinizi almayayım” demen işten bile değil. Yalnızca ve yalnızca vakit almak istemediğin için, yani meşgul etmek istemediğin için oradan ayrılmak istiyor da olabilirsin değil mi?

Tanışma diyalogundan ayrılmak

“Çok verimli bir konuşma oldu. Bu konuyu hemen ekip arkadaşlarıma iletmeliyim.”

“Sizinle iyi ki tanışmışız. Bu arada kartvizitiniz yanınızda mı? Benimki burada…”

Bu cümleler de tanışma diyaloğunu nazikçe sonlandırmak için işine yarayabilir..