Share

Tuzlu Su Bienali ile Alternatif Keşif Noktaları: Beyoğlu Bölgesi Hattı

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit
  1. İstanbul Bienali 5.09.2015- 01.11.2015 tarihlerinde Tuzlu Su temasında sanatseverler buluşuyor. Bu yılın temasına uygun olarak sergi, müzelerin yanı sıra tekneler, otel odaları, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkanlar ve özel konutlarda karşımıza çıkıyor.

Bienal, 6 ana bölgede yer alıyor. Boğaz’ın Kuzeyi, Beyoğlu, Şişli, Tarihi Yarımada, Kadıköy ve Adalar. Her birini farklı günlerde gezebilir ve İstanbul’a farklı açıdan bakabilirsiniz.

Söz edimleri ve söylem biçimleri programına Cezayir, İstanbul Modern, Hrant Dink Vakfı ve Agos, Galata Özel Rum İlköğretim okulu, The House Hotel Galatasaray, Meis Adası ve eski bir konut ev sahipliği yapıyor. Etkinliklerin güncel programını iksv’nin bienal adresinden takip edebilirsiniz.

Bizim de ilk durağımız Beyoğlu hattı oldu.  Daha sonraki zamanlarda diğer bölgeleri de keşfedeceğiz.  Beyoğlu hattına ise;  Karaköy, Tophane, Cihangir, Asmalımescit ve Taksim’den oluşuyor. Herhangi bir sergi yerinden aldığınız bienal haritası ile başlangıç noktasınız ve rotanızı siz belirleyebilirsiniz. Bizim başlangıç noktamız ise Karaköy’de bulunan mekanlarla başladı ve Cihangir’de son buldu. Rotamızı belirledik ve keşfettik. Bakalım rotamızda neler yer alıyor.

1. Vault Karaköy The House Hotel

Janet Cardiff & George Bures Miller’in “Hüzünlü Vals ve Dans Edemeyen Dansçı” ( Sad Waltz and The Dancer Who Couldn’t Dance)” eseri karşınıza çıkıyor.  İkili,  1995’ten beri ses ve multimedya işlerinde işbirliği yapıyor.  Eserde kulaklar ve müzik yer alıyor. Otel bienal için bir odasını tesis etmiş. Otele girdikten sonra sağda bienal yetkilileri sizi yönlendiriyor. Oda bodrum katında yer alıyor.  Eser görülmeye değer.

Adres: Arap Cami Mah. Bankalar Cad. No:5, Beyoğlu.

DSC_1557 DSC_1559

 

 

 

 

 

   2. Salt Galata

Zeyno Pekünlü’nün Minima Akademika Magnus adlı eseri yer almaktadır.  Zeyno Pekünlü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümü mezunu aynı zamanda Barselona Üniversitesi’nde Sanatsal Üretim ve Araştırma programını tamamlamış bir Türk sanatçı. Burada dikkat etmeniz gereken ise Salt Galata Pazar ve Pazartesileri kapalı. Salı- Cumartesi günleri arasında 10:00’dan 20:00’e kadar ziyaret edilebilir.

Adres: Arap Cami Mah. Bankalar cad. no:11, Beyoğlu

3. Kasa Galeri

Karaköy Minerva Han’ın içerisinde yer alıyor. Galeride, Wali Raad’ın “Another Letter to Reader” Okuyucuya Bir Diğer Mektup: Motifler 1-57″,  “Okuyucuya Bir Diğer Mektup: Sandıklar 1-9″ ve “Okuyucuya Bir Diğer Mektup: Sandıklar 10″ adlı çalışmalar yer alıyor.  Lübnanlı güncel medya sanatçısı eserinde, sandıkların ve kasaların üstünde motiflere yer veriyor.

Adres: Bereketzade Mah. Bankalar Cad. no:2 Minerva Han Beyoğlu

 

DSC_1563DSC_1561

 

 

 

 

4. Galata Rum İlköğretim Okulu

Tuzlu Su Bienali’nin ana mekanları arasında yer alan mekan 7 sanatçının eseriyle bizi ağırlıyor. Genelde bu mekandaki eserlerde dünya düzenini eleştirel ifadeler yer almakta. Ayrıca Salı- Pazar günleri 10:00-12:00, 12:30-14:30, 15:00-17:00 arasında çocuklar ve gençler için eğitim programları düzenleniyor.

Giriş katta, Anna Boghiguian’ın  “The salt Traders” ( Tuz Tüccarları) konsepti kapsamında tam ortada dünya haritası,  kayık ve kumlar yer alıyor.  Sanatçı dünya düzenini genel olarak eleştiriyor. Eserlerinde politik göndermeler ile karşılaşıyorsunuz. Anna Boghiguian işlerinde, yaptığı gezilerden yola çıkarak oluşturduğu bakış açılarını, dokuları ve izlenimlerini yansıtıyor.

DSC_1569 DSC_1570

 

 

 

 

 

İkinci Katta, Emre Hüner’in “Hipnoz Sonrası Mabedi” eseri beş adet heykelden oluşuyor. Emre Hüner’in diğer eseri “Neochronophobiq” ise 3 kanallı videodan oluşuyor. Emre Hüner, İstanbul ve Amsterdam’da yaşıyor ve çizim, video heykel ve yerleştirmeler yapıyor.

Üçüncü Katta,  Prabhakar Pachpute ve Rupali Patil’in eserleri ile karşılaşıyorsunuz. Prabhakar Pachpute, Hint asıllı olup madencileri eserlerinin ana öğesi olarak kullanıyor. Galata Rum okulunda bizi grafiti ile karşılıyor. Bienaldeki konseptinin adı, “What we have left is the Blue Water” ( Bize kalan mavi su).  Rupali Patil ise Hint asıllı olup ağırlıklı olarak göçmenlerin ve eğitim sisteminin üzerine olarak çizim, resim yapmaktadır. “One Has Vision and Rest Has Belief” (Birinin Vizyonu, Kalanların İnancı Var) konseptiyle okul sıralarının üzerinde Patil’in çizimlerini ve ağa geçirilmiş sıraları bulacaksınız.

DSC_1574DSC_1576

 

 

 

 

Dördüncü Katta,  Michael Rakowitz “Eti Sizin, Kemiği Bizim” adlı konsepti ile karşılıyor bizi. Hayvan iskeleletleri ve binalardan parçalar sanatçının eserlerinin kaynağı.  Hera Büyüktaşçıyan’ ın “Önceki Günün Adasında” ve “Açık Okul” okuma programı da dördüncü katta yer alıyor. “Açık Okul” da Galata Rum ilkokulundaki yaşantılar öğrencilerin eşyaları yer alıyor. Yaşanmışlıkların en çok hissedildiği nokta işte burası.

DSC_1584 IMG_8482

 

 

 

 

 

 

Tavan Arası, Andrew Yang’ın eserleri karşılıyor sizi  IO-OX: İki Dünya Sistemi Hakkında Diyalog konseptinde ziller ve Dünya-ay uzay sistemi ile ilgili kitaplar yer alıyor. Amerikalı sanatçı doğa tarihi ile ilgilenmektedir. Aslında burada Galileo’dan etkilendiğine şahit oluyorsunuz.

 

 

IMG_8485 IMG_8484

 

 

 

 

 

 

Adres: Hacımimi Mah. Kemeraltı Cad. No:49, Beyoğlu.

5.DEPO

1950’li yıllara kadar tütün deposu olarak kullanılan ve şu an bir sergi alanı olarak faaliyet gösteriyor.  Francis Alys in “Ani’nin Sessizliği” adlı eseri ile video izleyecek ve videonun arka fonunda kuş sesleri gelmektedir. Depo’nun üst katında ise “Torunlar, Aidiyetin yeni coğrafyaları” sergisi yer alıyor. Sergi, Ermeni sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Avrupa’nın hasta adamı- mylar üzerine çizim adlı eseri ile dikkatleri hemen çekiyor.

Adres: Hacımimi Mah. Lüleci Hendek Cad.No:65 Beyoğlu

IMG_8487

6. Özel İtalyan Lisesi

Özel İtalyan Lisesi, bienalin ana yerlerinden biri.  Ağırlıklı olarak video işleri yer alıyor mekanda. Sergi, okulun tavan arası, 3.kat, giriş katı ve bodrum katlarında yer alıyor.

Bodrum,  İz Öztat ve Fatma Belkıs’ın “Suyu Kimi Taşır” konseptiyle Bitkilerle renklendirilmiş ve tahta baskılı tülbentler, fındık değnekleri, pamuk ip, teksir makinesi, Suyu Kim Taşır (metin), yaşam formları, ağırlıklar, geri dönüştürülmüş su şişeleri, kâğıt üzerine suluboya ile karşılaşacaksınız.

Giriş Kat, İtalyan sanatçı Elena Mazzi’nin Venedik’ten görüntülerin, yaşayışın anlatıldığı “Lacuna, Gizli Mekanların Ülkesi” videosu karşılıyor.

3.Kat, Bienalin en uzun videosu olan Moğolistanlı  Cheng Ran’ın “9 saatlik Film’i “ gerçekten 9 saat sürüyor. Çin Tibet’i, Doğu Çin Denizi ve Hollanda’da çekilen, kayıp insanlar hakkındaki bu üç hikâye iç içe işlenmiştir Filmi izlemek bütün bir günü alıyor.

 

Tavan Arası,  Irena Haiduk’un Baştan Çıkarıcı Zahmet Verici Gerçekçilik adlı çalışmasını her saat başı görme imkanınız var. Aralarda giremiyorsanız. Şarkı listesi, bekleme odası ve 30 dakikalık bir karanlık oda programı yer alıyor çalışmada.

Adres: Tomtom Mah. Tomtom Kaptan Sok. No:3 Beyoğlu.

 

DSC_1594 IMG_8489

 

 

 

 

 

 

7. Fransız Yetimhanesi

İtalyan lisesine çok yakın bir mekan. Zaten İtalyan Lisesi’nin camından yetimhane görünüyor. Fakat burası bienal kapsamında değil. Şu an cafe olarak kullanılıyor. Bienal haritasına yanlışlıkla konulmuş bir yer.

Adres: Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No:65 Beyoğlu

DSC_1596 DSC_1593

 

 

 

 

 

8. Dükkan

Bu dükkan, bienaldeki otopark ile yan yana yer alıyor. ABD’li sanatçı Theaster Gates’ın Blues’un Üç Veya Dört Tomu adlı çalışmasını görüyoruz. Arkada jazz müzik çalarken bu ufacık dükkanı gezmek hoşunuza gidiyor. Dükkanda size sunulanlar; İznik kâsesinin yanında çömlek ve Atlantic Records plakları yer almaktadır.  İnsanlar gelip gitmekte: O kâsenin nasıl yapıldığının öğretilmesi işlenir.

Adres: Hacımimi Mah. Boğazkesen Cad. no:106 Beyoğlu

DSC_1598 DSC_1601

 

 

 

 

 

9. Otopark

Cevdet Erek bir otoparkta bizlere “Bir Ritim Mekanı” olarak adlandırdığı eserinde bize seslerin, ritimin ve yankıların farkındalığını anlatmaya çalışıyor.

Adres: Hacımimi Mah. Boğazkesen Cad. no:108 Beyoğlu

10. Otopark

Karanlık bir otoparkın içinde Kristina Buch’ın “Muz kabukları üzerinde yazdığımız cinsten kehanetler. Kriminal zarafetin nirengi noktası) adlı eserinde otoparkta bize video izlettiriyor.

Adres: Hacımimi Mah. Çukurcuma Cad.No:7 Beyoğlu

11. Masumiyet Müzesi

Arshile Gorky’ın Yaratma Eylemi eseri yer almaktadır. Müze, bienalin tek ücretli mekânı olmanı burası. Ancak satın aldığınız roman ile birlikte gelirseniz ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz.

Adres: Firuzağa Mah. Dalgıç sokak. No:2 Beyoğlu

12. The House Hotel Galatasaray

 Eski Zenovitch Apartmanı şimdilerde The House Hotel Galatasaray’a ev sahipliği yapıyor. Zenovitch ailesi tarafından inşa edilen 1880 tarihli bu bina, Sırp bir mimar tarafından tasarlanmış ve Nisan 2010’da bir otele dönüştürülmüştür. Heather Phillipson  “un/fit for feeling” (“hissetmek için hazır/lıksız) eserini sergiliyor. Bizim gittiğimiz gün arıza olduğu imi gezemedik. Fakat siz HD video, ses, vinil baskı, tuz kristali, gider pompası, kum torbası, basket potası, ip, bulaşık tası, bahçe hortumu, hortum makarası, havlular, yastıklar, ayaklı spotlar, çöp torbaları, benzin bidonu, kovalar, kereste, emülsiyon boyası, dayanıklı bantlar ile karşılaşacaksınız. Kırmızılara hazırlıklı olun.

 

Adres: Hacımimi Mah. Bostanbaşı Cad. no:19 Beyoğlu

 

 

IMG_8497

13. Ev

Ev, hemen The House Hotel Galatasaray’ın karşısında kalıyor. Zaten iksv yetkililerini görüyorsunuz. Ev, gerçekten çok eski bir yer. Evin 1.katında iki odada sanatçı Deniz Gül’ün “Taş( El Yazmaları Yanmaz) ( Stone Manuscript dont’t burn) eseri tavanda sizi karşılıyor. Kütüklere yapılan el oymaları tavanda şahane duruyor bizden söylemesi.

Adres: Firuzağa Mah. Bostanbaşı Sok. No:30 BeyoğluIMG_8495 DSC_1603

 

 

 

 

 

 

 

14. Cezayir

Ev’den çıktıktan sonra Galatasaray Lisesi’nin oraya doğru gittiğinizde Cezayir ile karşılaşacaksınız. Cezayir Binası, 1901’de Società Operaia Italiana (İtalyan İşçi Derneği) için bir okul olarak inşa edilmiş ve 2005’ten beri, Cezayir’in alt katları bir restoran ve dinlence mekanının da bulunduğu bir kültür merkezi olarak yeniden hizmet etmektedir. Burada İspanyol sanatçı Fernando Garcia Dory, başlattığı ‘Karasal Türkiye Genişleme Ajansı’yla Güneydoğu’daki kadınlarla yaptıkları üretimleri sergiliyor. Aynı zamanda bu ürünleri satın alabiliyorsunuz. Bienal’in etkinlikleri Cezayir toplantı salonlarından birinde gerçekleştirilecektir.

Adres: Firuzağa Mah. Hayriye Cad. No:12 Beyoğlu