Share

Yeldeğirmeni’ni Keşfetmek İçin 7 Neden

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Son günlerde Kadıköy’ün mahallerinden biri olan Yeldeğirmeni’nin popülaritesi fena halde arttı. Bunun kuşkusuz en büyük nedenlerin biri mural yani duvar sanatının Yeldeğirmeni’ndeki duvarları kaplaması,  yabancı muralist sanatçıların Kadıköy Belediyesi tarafından getirilerek Yeldeğirmeni’deki duvarlara resim yapmaları ile tanınmaya başlandı. Ardından birçok yeni cafe açıldı. Özellikle veganlara hitap eden ve uygun fiyatlı. Böyle olunca da bize keşfetmek için nedenleri sıralamak kaldı.

1) Mural İstanbul Festival

Kadıköy Belediyesi tarafından 2012 yılından beri yapılan festival gittikçe tanınmaya başladı. Kadıköy’ün duvar sanatları İngiltere’de yayınlanacak bir belgeselde gösterilecek.  Bu seneki festivalde yapılan murallar ve yapılma tarihleri;

12-20 Haziran- Rustam Qbic

25-30 Haziran- Deih

27 Haziran- 4 Temmuz- Cins

4-12 Temmuz – Levi Ponce& Kristy Sandoval

24-31 Ağustos- Canavar

2-9 Eylül- Aryz

23-30 Eylül-  Wicx & Nuka, Esk Reyn

IMG_8369

 

2) Cafe Mu

Yeldeğirmenin güzelleşmesini sebeplerinden biri de cafemu. Vejetaryenler için süper bir yer. Kişleri ve kekleri ile birçok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Menüsü beş çayı tarzında. Menüsünde olan yiyeceklerden Kabaklı keçi peynirli kişi favorimiz. Vegan keki ve mercimekli gül böreği ise veganların tercihleri arasında. Tatlılarından balkabaklı ve lavantalı lime cheesecake orijinal lezzetlerden. İkisi de denenmesi gereken lezzetlerden. Kahvaltı için ise süper bir yer. Peynirli- nutellalı kruvasanı, anne poğaçası, müsli ve çikolatalı tost ile kendisini sevdiriyor. Bizce tam bir kafe, çayınızın ya da kahvenizin yanında mekana özgü lezzetlerle vaktinizi geçirebileceğiniz ve arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz tatlı bir kafe.

Adres: Rasimpaşa Mah., Karakolhane Cad. No:46A Yeldeğirmeni, Kadıköy / İstanbul

DSC_1555DSC_1556

 

 

 

 

 

 

 

3) Garda Cafe

Haydarpaşa garından esinlenerek oluşturulmuş bir cafe.  Özellikle kahvaltılıklarıyla göze çarpıyor. Yemeklerde kullanılan malzemeler taptaze. Favorilerimiz ise Arnavut böreği, tost çeşitleri ve özellikle kekikli tosttu ve Garda Ekspres adlı sandviçi. Garda ekspresin (ızgara sosis, karamelize soğan, taze yeşillik ve özel sos) müdavini olacaksınız bizden söylemesi. Fiyatlar ise gerçekten çok makul, bir deneyin diyoruz.

Adres: Rasimpaşa Mah., Karakolhane Caddesi, No: 51/1, Kadıköy/ İstanbul

IMG_6819IMG_6811

 

 

 

 

 

 

 

 

4) Benazio

Kahvaltıda farklı bir şeyler yemek istiyorsanız size Benazio’yu öneriyoruz. Şefin spesiyal omleti ve tostu ilginizi çekecek. Fıstıklı sucuk ve özel biber soslarıyla farklı lezzetler sizi bekliyor. Dediğimiz gibi burası ya çayi kahve ya da kahvaltı yapmak için ideal. Başka yemek beklemeyin . Çeşit çeşit çayları olduğunu da belirtelim.

Adres: Rasimpaşa Mah., Karakolhane Caddesi, No: 48, Kadıköy/ İstanbulDSC_1553IMG_8373

 

 

 

 

 

 

5) Mahatma Cafe

Tamamen vegan bir cafe. Veganlar için biçilmiş bir kaftan. En çok tercih edilenler ise falafel tabağı, mercimek köftesi, humusu ve yumurtasız vegan keki. Rengarenk sandalyeleri ile ilgi çekiyor. Vegan olmasınız da farklı deneyimler için gidilecek bir yer. Fiyatlar ise Yel değirmeni geleneği olarak çok makul.

Adres: Rasimpaşa Mah., Karakolhane Caddesi, Prof. Dr. Macit Erbudak Sokak, No: 50, Kadıköy/ İstanbul

IMG_6805

 

6) Sancho Panza

Burası dizaynı ile dikkat çekiyor. Özellikle tavuklu wrapını, ev poğaçalarını ve mantarlı tostunu öneriyoruz.  Tatlılarından ise cheesecake’i denemeye değer. Üst katındaki kitaplar ise ilginizi çekebilir, çalışma masası ise burada çalışmayı sağlıyor.

Adres: Rasimpaşa Mah., Karakolhane Caddesi, Duatepe Sokak, No: 29, Kadıköy/ İstanbul

IMG_6807

 

7) Elvis Cafe Pancake& Crepe

Buranın diğer Yel değirmeni  mekanlarından  farkı, sadece pancake ve krep yapmaları.  Büyük Amerikan Kahvaltısı olarak sunulan kahvaltıda, (iki kişilik olarak)  4 adet pancake ya da krep, 12 çeşit sos, peynir çeşitleri, salam ve sınırsız çay bulunuyor. Tatlı olarak ise panşiş ve dondurmalı  pancake farklı lezzetler arasında. Pazartesileri ise kapalı haberiniz olsun.

Adres: : Rasimpaşa Mah., Karakolhane Caddesi, Yeşilay Sokak, no:2/A, Kadıköy, İstanbul.

IMG_6797