Share

Yeni bir Extreme Spor; Flyboard

Share on Pinterest
Paylaş.


Submit

Hız, cesaret ve fazlasıyla çılgınlık.. Bunlar tam anlamıyla sporu ve heyecanı doruklarında yaşamak isteyenleri tarif eden kelimeler. Evet, onları videolarda görüyoruz ve çoğumuz onları izlerken bile büyük bir heyecana kapılıyor. Ve bazılarımızında, ” Yahu Dünyada ne kadar çok çılgın var böyle!” dediği bir gerçek.  Extreme Spor çılgınlığı her ay büyüyor ve dünyayı kasıp kavuruyor. Ama “Yapamam!” diyerek endişelenmeyin, size uygun extreme sporu bulacağız! Hadi başlayalım.

Yaz bitiyor, bitmek üzere, ve bitti.. Her yaz olduğu gibi yazlıktaydınız ve geçen senelerden hiçbir farkı yoktu öyle mi? Ve yazı yine hakkını vererek tamamlayamadığınızı düşünüyorsunuz. Sıkıcı, sıradan, mutlu bir anı tadında olmadan.. Ama dert etmeyin, kışın şöminenizin başında kahvenizi içerken o sıcak günlerdeki adrenalini tekrardan yaşayıp o yazın hakkını verdiğinizi hatırlayacağınız ve tam da bu sıralar yapabileceğiniz bir su sporunu tanıtacağız şimdi..

FLYBOARD

Flyboard Jetski ile senkronize olan bir cihazdır ve basınçla çalışır. Su altında ve havada sizi itme kuvvetiyle hareket ettirir. 2 kişilik ve 1 kişilik versiyonu var ancak 2 kişilik olanda 2. kişi sporu yapmıyor. O yüzden 1 kişilik olanları tercih etmenizi önermeliyim. Ve ayrıca 1 kişilik olanda koordinasyonlarınız daha iyi çalışır ve daha kolay öğrenip daha eğlenceli bir sürüş deneyimi yaşarsınız.

Flyboard, su sporları çılgını olan Fransız Franky Zapata tarafından Fransa’da tasarlandı. Kısa sürede İspanya ve İtalya’ya oradan da dünyanın dört bir yanına yayıldı. Şu anda dünyada oldukça yaygın, fakat Türkiye’ye daha yeni… Keşfedilmemesinden değil, gelmemesinden kaynaklanıyor bu durum. Çünkü geldiği günden itibaren büyük ilgi gördü ve ziyaretçilerin ve turistlerin akınına uğradı.

Flyboard Extreme Su Sporlarına yenilik getirecek bir akım. Çünkü hem suyun altında hem de havada uçarak yapılabilirsiniz. Zeka ve her Extreme Sporda olduğu gibi vücut koordinasyon kontrolüde bu spor için önemli. Bu spor çok eğlenceli ve de güvenli, ama tabii kullanmadan önce eğitmenler ile 20 dakikalık bir eğitim şart. Tabi bu 20 dakikanın ardından profesyonel olmamak işten bile değil. eğitmensizde bu işi başarabilirsiniz ama yaklaşık 1 saatte..

40 – 45 kilo olan bu cihaz saatte 20 km hız yapıyor ve suyun 10 metre üstüne çıkıp 8 metre altına inebiliyor. Yapılışı için özel bir yer yok. Suyun olduğu her yerde yapabilirsiniz. Tabi 8 metre suyun altına indiğiniz için yapacağınız yerin en az 15 metre derinlikte olmasına dikkat edin.  

Küçük bir şey daha; spordan önce midenizin tam anlamıyla dolu olmadığına emin olun, suya girip çıkmak, ani sarsıntılar yaratabileceğinden mide bulantısına sebep olabilir, bu nedenle bu önerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Gösteriler Didim, Marmaris, Fethiye gibi turistik merkezlerde devam edecek. Flyboard’un Türkiye’de satış fiyatı 5.500 €, fakat sadece bununla kalmıyor! Kullanabilmek için bir de Jetski’ye ihtiyacınız var ki, bu durumda maaliyet bi’ hayli artıyor. Ancak kiralama ücreti ise 15 – 25 € arasında değişiyor. 4 mevsimin yaşandığı ülkemizde sadece yazın kullanılan bir şeyi satın almaktansa kiralamanızı tavsiye ederiz.  Zaten 20 dakikalık bir eğitimden sonra uzman sürücü olduğunuzu hesaba katarsak 3 – 4 kez kiralamanız yeterli olacaktır. Fakat bu sporu aşırı sevdiyseniz veya adrenalininizi tatmin etmediyse birkaç 20 € daha kullanmanız gerekebilir. Bunun dışında, kışın ortasında, suyun sıcaklığının eksilere düştüğü ve kar kalınlığının en az 15 cm olduğu yerlerde Snowboard yerine Flyboard yapacak kadar adrenalin dolu biriyseniz satın almanız daha ekonomik olacaktır. Tabi hastane masrafları için biraz para ayırmanızda fayda var. :)

Diğer sporlarda yapacaklarınızın sınırı vardır. Ama burada sınır yok, gidebileceğiniz uç noktaları siz belirlersiniz. Neler yapabileceklerinizi sadece siz bilebilirsiniz, bunuda denemeden keşfedemezsiniz. Sınır yalnızca sizsiniz! Deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! 

Ayrıntılara, bilgilendirmelere ve etkinlik haberlerine buradan bakabilirsiniz: http://www.flyboardtr.com/